Samtalsgrupp för dig som behandlas eller har behandlats i botande syfte.
” För mig har samtalsgruppen varit något att se fram emot varje vecka . En möjlighet att dela med sig och lyssna på andra. Ett tillfälle för reflektion och att öva på att stanna i känslor, låta dem finnas och inte värderades. Efter varje gång har jag gått hem med en känsla av samhörighet. Jag börjar äntligen uppskatta de fina sakerna i livet”
Måndag 21 Sep 2026

Gruppen ses sex gånger, varannan vecka. I samtalsgruppen ges du möjlighet att dela dina tankar och känslor med likasinnade. Vi talar om behandling, biverkningar, oro, sorg, reaktioner från nära och kära och andra saker som kan vara svåra att ta upp med närmsta omgivningen. Vi inspirerar varandra att hitta tillbaka livsglädje och leva mera här och nu.
Datum 21/9, 5710, 19/10, 2/11, 19/11 och 30/11
Jeanette Frank, som leder gruppen är samtalsterapeut och har lång erfarenhet att leda samtalsgrupper för oss och Kraftens hus samt Stödkompisarna. Hon har själv levt med bröstcancer i 18 år.