Delta i studie Meliora- förlängt augusti ut

Denna studie har fått förlängt och kan ta emot nya deltagare t.om augusti månad. Vi har preliminärt avsatt torsdag 20 augusti för fler fysiska introduktionsmöten för nya deltagare. Genom att delta använder du en app under 6 månader som syftar till att främja en mer hälsosam livsstil, kanske det är något du kan ha hjälp av? Oavsett gör du en god sak för forskningen genom att delta - länk för anmälan finns nedan. Läs gärna även den pdf som finns längst ner med mer information om Meliora.

Torsdag 20 Aug 2026

Meliora-592

Intresseanmälan för studiedeltagande
Om du är intresserad av att delta ber vi dig att fylla i din mejladress via den här länken https://redcap.ki.se/surveys/?s=7HFDJH9D9R3FW4J3

så kommer vi att höra av oss till dig med mer information. Du kan även mejla din intresseanmälan till meliora@amazona.se om du föredrar det.

Det går självklart bra att delta i studien och få sin introduktion online, men vi vet att många föredrar ett fysiskt möte för genomgång av studien och hur appen man ska använda fungerar, tillika instruktioner för att fylla i hälsodata och svara på ett längre formulär om livsstilsvanor innan man deltar.


Uppstartsmöten planeras för tre grupper och mellan tiderna:10-13, 13-16, 16-19 torsdag 20 augusti i vår föreningslokal på Fjärde långgatan 28

Inbjudan till MELIORA

Bli medlem, eller stödmedlem

Våra Johannor finns i många skepnader där vissa är anhöriga men de allra flesta är själva drabbade.
Bli medlem, eller stödmedlem
Bli medlem, eller stödmedlem

Om oss

Vårt medlemslöfte är: Ingen ska behöva vara ensam med sin bröstcancer
Om oss
Om oss